Рестoран Осоговски Бисер

Петок, 28 Август 2009 09:45
Печати PDF

Ресторан Осоговски Бисер

Лоциран на надморска височина од 1.650 метри, 20 км северно од Кочани, во самиот центар на туристичкиот центар Пониква се наога Ресторанот Осоговски Бисер. Сместен во реновирана и адаптирана стара воена зграда, го доловува духот на Осоговијата. Автентичниот македонски амбиент ќе ви овозможи да поминете незаборавни моменти исполнети со прекрасниот македонски мелос и со македонската трпеза, богата со дивеч и разновидни специјалитети од Осоговското поднебје.

Ресторан Осоговски Бисер ВнатреРесторанот започна со работа од 02.08.2008 година и, всушност, претставува реставрирана стара воена касарна од периодот околу 1925-30 год.

Капацитетот на Ресторанот Осоговски Бисер во зима е 90-100 места, додека на горното ниво е сместен Делукс Апартман. Ресторанот исто така располага и со уште еден објект со сместувачки капацитет, апартмани и студија, секој со сопствено купатило и WC. Греењето на објектите е со централно парно греење и два камина.

За време на летниот период Ресторанот Осоговски Бисер располага со летна кујна и летна бавча, каде што можете да поминете незаборавни мометни уживајќи во нашите специјалитети послужени во ладовината на Осоговските Планини.

 

Ресторан Осоговски Бисер ВнатреПонудата на Ресторанот Осоговски Бисер е доста богата. Почнувајќи од сите видови чаеви и кафе, како и безалкохолни и алкохолни пијалоци, па се до најразличните специјалитети од дивеч.

Конкретно, тука се нашите утрински чорби (телешка, пилешка, чкембе и дивеч...), богатата скара на плотна или на жар (мелено, кременадла, колбас, вешалица, бифтек...), разните печења (прасечко, јарешко, јагнешко, дивеч...).

Специјалитети на куќата се осоговски ќебап (направен од чисто месо), дивеч во тава (елен, дива свиња...), осоговска плескавица од 0,5 кг. и специјалитети од ној.

Тука е и богатиот избор на десерти, како што се: палачинки, баклава и специјалитети од тиква.

 

Ресторанот Осоговски Бисер исто така организира и секаков вид на свечености (свадби, крштевки, родендени...), како и разни семинари, седенки и презентации.

Ресторанот Осоговски Бисер е отворен 7 дена во неделата, а професионалниот персонал подготвено стои на располагање за да ги задоволи сите ваши гурмански апетити.

Околината на Ресторанот Осоговски Бисер се карактеризира со природните убавини, еколошки чистиот амбиент и поволната клима. Па затоа, моментите поминати во Ресторанот Осоговски Бисер ќе можете да ги надополните со незаборавни прошетки низ прекрасната природа.

За повеќе информации разгледајте ја галеријата, јавете ни се на телефон 075 304 346 или 070 656 856 повелете посете ја нашата веб страница www.osogovskibiser.com.mk

Фото Галерија

00-Restoran_Osogovski_Biser01-Mestopolozba02-Tabla03-Restoranot_Blisku04-GornoPlato05-DolnoPlato06-LetnaKujna07-Restoranot_Vnatre107-Restoranot_Vnatre209-Delux_Apartman_Dnevna10-Delux_Apartman_Spalna_Golema10-Delux_Apartman_Spalna_Mala11-Delux_Apartman_Kupatilo12-Apartman_1_Dnevna13-Apartman_1_Spalni14-Apartman_1_Kupatilo15-Apartman_216-Apartman_317-Apartman_418-Apartman_2_Kupatilo19-Apartman_3_Kupatilo

 

Последно освежено на Понеделник, 03 Јуни 2013 23:01